1. Ana Sayfa
 2. »
 3. Ceza
 4. »
 5. Şikayet Dilekçesi *2023 Cimer Şikayet Dilekçesi Örneği

Şikayet Dilekçesi

Şikayet dilekçesi şikayete tabi suçların Cumhuriyet Savcılığına yazılı bir şekilde bildirilmesidir. Şikayet dilekçesini alan Cumhuriyet Savcılığı; ilgili iddiaları inceler, araştırmaya gerek duyması halinde soruşturma yapılmasına karar verir. Şikayet eden tarafından ileri sürülen vakıalar inandırıcı bulunmaz, suç olmadığı tespit edilir ve incelemeye gerek duyulmaz ise cumhuriyet savcılığı tarafından şikayet dilekçesi reddedilir ve soruşturma açılmasına yer olmadığına ilişkin karar verilir. Soruşturma açılmasına yer olmadığına dair karar verilmesi halinde şikayetçi on beş gün içerisinde görevli yargı merciine başvurarak bu karara itiraz edebilir. Şikayet dilekçesi bazı hallerde cezalandırma şartı iken bazı hallerde ise ihbar niteliğindedir. Makalemiz içerisinde bu hususları geniş bir şekilde ele alacağız.

Savcılık Şikayet Dilekçesi

Savcılık Şikayet Dilekçesi

Şikayete tabi olan suçlarda failin cezalandırılabilmesi için Cumhuriyet Savcılığına yazılı bir şikayet dilekçesi verilmesi şarttır. Şikayet dilekçesi suçu öğrenmeden itibaren altı ay içerisinde savcılığa verilmelidir. Şikayete bağlı suçlarda bu sürenin aşılması halinde şikayet dinlenmeyecek ve failin cezalandırılması mümkün olmayacaktır.

Şikayet Dilekçesinde Bulunması Gereken Unsurlar

 • Şikayet edenin adı – soyadı, T.C kimlik numarası ve adresi,
 • Şikayet edenin avukatı varsa; avukatın ad-soyad ve adres bilgileri,
 • Şüphelinin biliniyorsa ad-soyad ve adresi,
 • Şüphelinin bilinmemesi halinde faili meçhul olarak bildirim yapılmalıdır.
 • Şikayete vuku bulan olay kısaca anlatılmalıdır. Hukuki tanımlama yapmak mecburi değildir. Suç tanımlamasını savcı yapacaktır.
 • Suçun işlendiği tarih şikayet dilekçesine yazılmalıdır.

Şikayete Tabi Suçlar

Aşağıda belirteceğimiz suçların varlığı halinde, şüphelinin cezalandırılabilmesi için şikayet dilekçesinin varlığı aranır. Şikayetin cezalandırma şartı olduğu şikayete bağlı suçlardan bazıları şunlardır:

Şikayet Dilekçesi Ne Zamana Kadar Savcılığa Verilebilir?

Şikayet dilekçesi suç işlendikten sonra en geç altı ay içerisinde ilgili Cumhuriyet Savcılığına verilmelidir. Şikayete tabi suçların soruşturulması ve kovuşturulması için şikayet dilekçesi zorunlu unsurdur. Şikayetin olmaması veya hak düşürücü süreye uğraması halinde şikayete bağlı suçu işleyen kişi cezalandırılamayacaktır. Şikayet süresine örnek verecek olursak; 06.09.2021 tarihinde hakarete uğrayan kişi 06.03.2022 tarihine kadar ilgili savcılığa giderek şikayette bulunabilir. 07.03.2022′ de yapılan şikayet hak düşürücü süreyi aşmış olduğundan savcılıkça incelenmeyecek ve dilekçe ret kararı verilecektir.

Şikayete tabi olmayan yani kamu davası olan suçlarda şikayet dilekçesinin varlığı aranmayacaktır. Bir şekilde soruşturulması ve kovuşturulması şikayete tabi olmayan suçlar hakkında şikayet dilekçesi verilmiş olsa bile bu ihbar niteliğinde sayılacak olup şikayetin geri çekilmesi halinde dava düşmeyecek, yargılamaya devam edilecektir.

Şikayete tabi suçlarda ise şikayet dilekçesinin mahkeme kararı kesinleşinceye kadar geri çekilmesi halinde ilgili mahkeme tarafından davanın düşmesine karar verilecektir. Şikayetin geri çekildiği hallerde tekrardan aynı suçtan dolayı şikayette bulunulması mümkün değildir. Şikayetin varlığı mahkeme tarafından her aşamada resen incelenir.

Cimer Şikayet Dilekçesi Örneği

CİMER’ in açılımı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezidir. CİMER’ in temel amacı Cumhurbaşkanı ile vatandaş arasında iletişimin sağlanabilmesidir. Diğer işlevi ise vatandaşların şikayetlerini, sorularını, taleplerini ve isteklerini Cumhurbaşkanına kolayca iletilebilmeleridir. Yapılan başvurular 30 gün içerisinde neticelendirilmektedir. CİMER’ e şikayet yapılması halinde şikayet sonucuna CİMER’ in sitesine girilerek ulaşılabilir. ALO 150′ yi arayarak da şikayette bulunulabilmektedir.

CİMER’ e başvuru yapmak veya başvuru sonucunu öğrenebilmek için tıklayınız.

Şikayet Dilekçesi

TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MAKAMINA

T.C. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe – Ankara

BAŞVURU YAPAN: Ad-Soyad, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Adres.

BAŞVURU KONUSU: Tehdit ve Hakaret

AÇIKLAMALAR:

04.09.2021 tarihinde sabah saatlerinde evimden işime arabamla giderken hatalı bir sürücünün yol ihlali yapması sebebiyle kaza yaptım. .. .. …. plakalı araç sahibi yapılan kaza sebebiyle beni ve ailemi öldüreceğini, bu şehirde beni yaşatmayacağını, arabamı paramparça edeceğini söyleyerek tehdit etti. Daha sonra eşime, çocuklarıma, anneme ve babama sinkaflı kelimeler kullanarak hakarette bulundu. Tün yaşanan bu olaylara etraftaki kişiler de şahit oldu. Can güvenliğimin sağlanması ve bana ettiği hakaretlerin cezasını çekmesi için bu kişinin bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyorum.

NETİCE-İ TALEP: Yukarıda arz olunan sebeple beni tehdit eden ve bana hakaret eden şahsın bulunup cezalandırılmasını talep ediyorum. Saygılarımla arz ederim. 05.09.2021

Ad-Soyad:

İmza:

Şikayet Dilekçesi Örneği

Şikayete tabi suçların soruşturulması ve cezalandırılabilmesi için yazılı bir şikayet dilekçesiyle savcılığa başvuru yapılmalıdır. Şikayete tabi olmayan suçlarda şikayet dilekçesi ihbar niteliğindedir. Şikayet sonradan geri çekilse bile şüpheli hakkında soruşturmaya veya kovuşturmaya devam edilecektir. Şikayete bağlı olmayan suçlarda suçtan zarar görenin cezalandırma talebi aranmaz. Şikayete bağlı olan suçlarda ise şikayetin geri çekilmesi halinde yargılamaya devam edilemeyecektir.

BAKIRKÖY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

MÜŞTEKİ (SUÇTAN ZARAR GÖREN) : Ad-Soyad, T.C. Kimlik Numarası, Adres.

VEKİLİ (MÜŞTEKİNİN AVUKATI VAR İSE) : Av. Levent SAMĞAR – Kocatepe Mah. Şehit Muhtar Bey Cad. Tan Apt. No:13 D:12 Beyoğlu/ İstanbul

ŞÜPHELİ: Şüphelinin Adı- Soyadı, Adresi, T.C. Kimlik Numarası. Şüpheli bilinmiyorsa “faili meçhul” yazılmalıdır.

SUÇ: Cinsel Taciz, Kasten Yaralama, Hakaret.

SUÇ TARİHİ: ../ .. / ….

AÇIKLAMALAR:

.. /.. / …. tarihinde saat .. .. sularında metrobüs ile yolculuk yaparken ismini bilmediğim bir kişi tarafından öncelikle sözlü olarak tacize uğradım. Kişiyle muhatap olmamak adına duymazlıktan geldim. Bir süre sonra elle taciz edilmeye başlayınca, kişiye bağırıp kendimden uzaklaştırmak amacıyla ittim. Kişiyi itmemin ve metrobüsün hareket halinde olması sebebiyle kişi dengesini kaybederek yere düştü. Yerdeyken ağza alınmayacak küfürler ve hakaretler etti. Daha sonra ayağa kalkarak üzerime doğru yürüdü. Saçımdan tutarak iki defa tokat attı. Kişinin ellerini engellemeye çalışırken bu kez de tekme attı. Yüzümde çizikler, bacaklarımda ise morluklar oluştu. Etrafımdaki insanlar olaya geçte olsa müdahale ederek kişiyi etkisiz hale getirdiler. Polisin gelmesini beklerken kısa bir boşluktan yararlanarak şahıs kaçtı ve yakalayamadılar.

Tüm bu iddialarım metrobüs kamera kayıtlarında ve darp raporunda sabittir. Aynı zamanda bu hususta dinlenecek tanık beyanlarıyla da iddialarımı ispatlayacağım. Beni darp eden, taciz eden ve hakarette bulunan bu kişinin bulunmasını ve cezalandırılmasını talep ediyorum.

DELİLLER: Metrobüs kamera kayıtları, darp raporu, tanıklar, bilirkişi raporu ve sair tüm yasal delail.

HUKUKİ NEDENLER: Türk Ceza Kanunu 105. ve devam maddeleri, TCK md. 125,  TCK md. 86 ve ilgili tüm mevzuat.

NETİCE-İ TALEP: Yukarıda arz olunan nedenlerle şüpheli hakkında soruşturma açılmasını, soruşturma sonucunda kovuşturma yapılmasını ve kişinin cezalandırılmasını saygılarımla arz ve talep ederim. Tarih: .. .. ….

Müşteki Ad- Soyad

İmza

Şikayet Dilekçesi

Sonuç

Şikayet dilekçesi soruşturulması ve kovuşturulması şikayete tabi suçlarda büyük önem arz etmektedir. Şikayete bağlı suçlarda hukuki işlem yapılabilmesi için müştekinin şikayeti dolayısıyla bir şikayet dilekçesi aranır. Şikayet dilekçesini alan ilgili savcılık iddia edilen olguları gerçekçi, somut görür ise soruşturma yapılmasına karar verecektir. Soruşturmanın bitmesiyle gerek görülmesi halinde kovuşturma yapılması amacıyla iddianame düzenlenip görevli mahkemeye sunulacaktır. Şikayet dilekçesinde ileri sürülen olguların savcılık tarafından soyut, gerçek dışı olduğuna kanaat getirilmesi halinde soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar verilecektir. Müşteki tarafından verilen bu karara karşı itiraz yolu mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Şikayet dilekçesi ilgili Cumhuriyet Savcılığına hitaben müşteki, suçtan zarar gören veya varsa avukatları tarafından yazılır. Şikayet dilekçesine müştekinin veya suçtan zarar görenin adı soyadı, t.c. kimlik numarası ve adresi, varsa avukatın ad soyad ve adresi, suçun konusu, suçun işlenme tarihi, talep yazılmalı ve imzalanmalıdır.

Savcılığa şikayet dilekçesi yazılı bir şekilde verilmelidir. Şikayet dilekçesini alan savcı şikayet konusunu inceler. İddia edilen vakıalar somut ve gerçekçi görülür ise savcı tarafından soruşturma açılmasına karar verilecektir. Yapılan soruşturma sonucunda iddianame düzenlenerek mahkemeye verilir. Soruşturma sonucunda herhangi bir suç unsuruna rastlanmaz ise kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar verilecektir.

Tüketici haklarına ilişkin şikayet dilekçeleri Tüketici Hakem Heyetine verilir. Tüketici hakem heyetinin incelemekle yükümlü olduğu parasal miktarın aşılması halinde ise şikayet Tüketici Mahkemesine yapılmalıdır.

Hukuki Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Hukuk Büromuzda Görüşme Talepleriniz İçin: *0-542-782-9878*

* Telefonda ve Whatsapp!'tan danışmanlık hizmetimiz YOKTUR.
info@leventsamgar.com
·  Pazartesi – Cuma 09:00-18:00
 
Kocatepe Mahallesi Şehit Muhtar Bey Caddesi Tan Apt. No:13 D:12 Beyoğlu/ İSTANBUL

Related Posts

15 Responses
 1. Beytullah

  Sayın levent bey ben sasun bafradan yazıyorum benim adım beytullah benim işim yok ben sakat ması alıyordum raporum yüzde 90 di iptal oldu çok sorduru fakat bir daha çıkaramadım gözlüklerimi nosu 18 numaradır bana bir yardımcı olursanız sevinirim çok zor durumdayım asker lik raporum 75 dır elide kimi ararsa onu ara bunu ara diyorlar

 2. Malik

  Sayın av.Levent bey Bizim evimiz kırsalda 26 âdet konut bulunmakta fakat devamlı olarak ikamet eden 3 konut bulunmakta
  Sakin bir ortamda bulunuyor.fakat çok yakınımiz da Bir komşu gece 12 de gelip Sabah 04.e kadar kafayı çekip silah atıyor binlerce mermi..
  Şikayet edecek olsak çevreye rastgele silah atıp şikayet edenlere karşı küfür ve tehdit ediyor.cimere yazmamiza rağmen bir sonuç alamıyoruz , nasıl bir yol izlememiz gerekiyor
  Bizi bu konuda bilgilendirirseniz
  Çok memnun oluruz.
  Saygılarımla

  1. Sengül

   Ankara’dan otobüse bindim 42 AIk 457 pilakili araca bindik eşim yılmaz araçla bindik kafası yerinde olmayan bir adamı biletsiz otobüse almış durup dururken eşime saldırdı ve bana darp etti yumruk vurdu aynı bu deli eskidende yapmış bile bile almışlar otobüse bu deliyide aştı terminali biliyor ve bile bile bindirmisler bunlardan şikayetçiyim otobuscudende

 3. Ümmuhan

  Sosyal yardım dan onay geldi ve 5 TL gönderdiler geri yüklemeyi istediler dekont la birlikte tyt için sonra beni engellediler kimlik bilgilerim i aldılar neyapmam lazim

 4. DURSAN

  SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ DİYİP ARADILAR 400 TL VERİLCEK 3 AY DEDİ HAKAN ADINDA BİR BEY ŞİMDİYSE NE PARA YATI NEDE TLFA BAYMIYOR İBAN IMIDA ALDI NAPABİLİRİM

 5. TUFAN

  Levent bey kolay gelsin ben tufan ben 2018 yılında 5000 metre kare arsa aldım aldığım bu arsadan imar geçmiş tapuya gitti arsanın devrini alırken bana 14 parça halinde tapu verildi tapular adıma kayılı tapu üzerinde herhanği bir mirasçı gözükmemekte fakat benim almış olduğu yerden deyilde 14 ayrı ve farklı yerlerden verilmiş bu tapulardan 4 adedini 2021 yılı ARALIK AYINDA satmak için tapuya gitti alacak kişi ile satışı yaptık imzaları attıktan sonra bu tapular üzerinde 15-20 kişi mirasçı gözüküyor bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor. selamlar.

 6. Nihat

  Mersin Silifke ilçesinde karayolu kenarında tezgahlarda çilek satılıyor duran araçlar trafikte tehlike saçıyor tezgahların kesinlikle kaldırılıp yasaklanması saygılarımla arz ederim

 7. Ayşe

  Tokat Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu, Tokat Gazi Osman Paşa Üniversite Hastanesi Sağlık Kurulu Değerlendirme Sonuçlarında Sorun Yaşıyorum. 08 Nisan 2022 Yüzdeli Durum Bildirir Raporu sonuç çıkmasını istiyorum.

 8. Gülnur

  Merhabalar ben Gülnur bundan 1 ay önce yüzüme botoks yaptırdım şişhanede bir ozbek kadin evimde yaptı arkadaşım ikimiz gittim 1300 tl verdik her birimiz fakat yüzümüz şişti yalnış yapılmış sonucu şimdi botoksu silmek icin hergün buharlı suu masaj spor yapıyorum değişen bisey yok be. Nasil hakkimi sabunabiilirim benim canim yandi başkasının cani yanmasin

 9. Hikmet

  Avukat bey sakarya akyazı yonalık köyünde buluna babadan miras kalan 6 hisseli fındık tarlamız var satmak istiyoruz ama davlet su işleri ne sattırıyor nede üzerine birşey yaptırıyor baraj yapiyorlar ama baraj bizim arazimizden çok yukarda yaklaşık 7 yıldır bizi madur ediyorlar nasıl bir yol izlememiz gerekiyor yardımcı olurmusunuz

 10. Halil

  Öncelikle şunu söylemek isterim 1996 çıraklık eğitim sigorta girişim var toplam sigortam 2710 gün 12 yaşında iş hayatına atılmış bi birey ve eminim ki benim gibi birçok insan var hergün kanun değiştirmenizden bıktım benim çıraklık zamanımda sigorta başlangıcı geçiyor dediler büyükler şimdi madur olan bizleriz lütfen bizleride düşünün

 11. 5

  25 08 2017 tarihli silifke devlet hastanesinden almış oldugum engelli raporumla aile ve sosyal politikalar bakanlıgı engelli yüzde 81 sürekli engelim var buna istinaden silifke emniyet müdürlügünden aracıma engelli kartı çıkartım bu kartın süresi 2021 yılında dolmuş ben de 21,02,02023 de yenisini almak için gittim yasa degişitigini söylediler yüzde 90 oldugunu söylediler benim elimdeki engelli kartım ise sürekli biz engelliler her üç veya dört senede rapormu yenileyecegiz beninim açık kalp ameliyatım gerimi şeker hastasıyım gerimigelecek te bu saatten sonra tekrar rapor yenile sekiz dokuz doktor gez evrak gezdir randevu bile alamıyoruz mhrsden yüzde 90 yasasının engelli araç parkı almak isteyenlerden yüzde 90 aşagı çekilmesini istiyorum,

Leave a Reply

Büro ADRESİMİZDE görüşme talebiniz için;

Aşağıdaki iletişim araçlarını kullanabilirsiniz.

İletişim Sayfamıza Gitmek İçin Tıklayın

*Telefonda soru CEVAPLAMIYORUZ.

*Telefonda ve Whatsapp!’tan danışmanlık hizmetimiz YOKTUR.

info@leventsamgar.com Pazartesi – Cuma 09:00-18:00