1. Ana Sayfa
 2. »
 3. Aile
 4. »
 5. Boşanma Dilekçesi Örneği *2023 Güncel

Boşanma Dilekçesi Örneği

Boşanma dilekçesi örneği bir avukat yardımı olmaksızın boşanma davası açmak isteyen kişiler tarafından sıkça aranan kelime öbeğidir. Boşanma dilekçesi örneği ile her ne kadar boşanma davası açılabilse de boşanma dilekçesi örneği yerine alanında uzman bir boşanma avukatından yardım almanın hak kaybına uğramamak adına daha faydalı olacağını belirtmek isteriz.

Tüm boşanma sebeplerine uygun bir boşanma dilekçesi örneği olması mümkün olmamakla birlikte her boşanma olgusu farklı sebep ve neticeler içerebileceğinden dilekçe içeriği hazırlanırken oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu makalemiz içeriğinde boşanma dilekçesi örneği mevcut olup öncelikle boşanma sebeplerinden kısaca bahsetmek yerinde olacaktır.

Boşanma Dilekçesi Örneği Kapsamında Boşanma Sebepleri

Boşanma dilekçesi örneğine konu olabilecek boşanma sebepleri Türk Medeni Kanununda hüküm altına alınmıştır. Boşanma dilekçesi örneği kapsamındaki boşanma sebepleri iki başlık altında incelemek yerinde olacaktır.

Boşanmanın Genel Sebebi

Boşanma dilekçesi örneği kapsamındaki boşanmanın genel sebebi evlilik birliğinin temelden sarsılmış olmasıdır. Evlilik birliğini temelden sarsan olaylar ise kavga, şiddetli geçimsizlik, şiddet gibi somut olgulardır. Boşanma dilekçesi örneğine temel teşkil eden bu sebeplerden birinin varlığı halinde eşlerden biri mahkemeye başvurarak boşanmayı talep edebilecektir. Mahkemece incelenen sebepler yeterli görülürse boşanmaya hükmedilir. Boşanma dilekçesi örneği kapsamına göre boşanma dışında eşlerin bir süreliğine ayrı yaşamaları için ayrılık kararı da verilebilecektir. Boşanmanın genel sebebine dayanarak boşanma dilekçesi örneği yazılabilir.

Boşanmanın Özel Sebepleri

Boşanmanın özel sebepleri sınırlı olarak sayılmıştır. Boşanmanın özel sebeplerinden birine dayanılarak boşanma dilekçesi örneği yazmak da mümkündür. Boşanmanın özel sebepleri şunlardır:

 • Suç işleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme
 • Zina
 • Terk
 • Akıl Hastalığı
 • Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış

Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme

Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 163. maddesinde hüküm altına alınmıştır. Evlilik birliği içerisinde suç işleyen, haysiyetsiz hayat süren eşin olması halinde diğer eş tarafından boşanma dilekçesi örneği üzerinde gerekli düzenlemeler yapılarak boşanma davası açılabilir

Zina

Zina özel boşanma sebeplerindendir. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 161. maddesinde düzenlenmiştir. Zina daha önceleri ceza kanunlarımızda suç iken daha sonra bu durum kaldırılmış; suç olmaktan çıkarılmıştır. Zina her ne kadar suç olmasa da boşanma dilekçesi örneğine konu olabilecek boşanma sebeplerinden biridir. Zinayı öğrenen eş, altı ay içerisinde boşanma davası açmalıdır. Bu süre her halde beş yılı aşamaz. Eş, zinayı affederse boşanma dilekçesi örneği ile aynı sebebe dayanarak bir daha boşanma davası açamaz.

Terk

Özel boşanma sebeplerinden biri olan terk, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 164. maddesinde hüküm altına alınmıştır. Sebepsiz veya haksız yere evi terk eden eşin terki en az altı ay sürmüş ise, diğer eş tarafından terke dayalı olarak boşanma dilekçesi örneği ile boşanma davası açılabilir.

Akıl Hastalığı

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunun 165. maddesinde düzenlenen akıl hastalığına dayanarak boşanma dilekçesi örneği ile boşanma talebinde bulunulabilir. Akıl hastalığına dayanarak boşanmaya hükmedilebilmesi için iki şartın gerçekleşmesi gerekir, bu şartlar şunlardır:

 • Eşlerden birinin evlendikten sonra akıl hastalığına yakalanması,
 • Diğer eş için evlilik birliğinin devamının mümkün olmaması.

Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış

Hayatına kast edilen, pek kötü muameleye uğrayan, onur kırıcı davranışlara mazur kalan eş altı ay içerisinde boşanma dilekçesi örneği ile boşanma davası açmalıdır. Bu özel boşanma sebebi 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunun 162. maddesinde düzenlenmiştir.

Boşanma Davası Dilekçesi

Boşanma Davası Dilekçesi

Boşanma davası dilekçesinde bulunması zorunlu olanlar unsurlar şunlardır:

 • Aile Mahkemesine hitaben yazılmalıdır. Aile Mahkemesi bulunmuyor ise Asliye Hukuk Mahkemesine,
 • Boşanma talep eden eşin ad, soyad ve adres bilgileri
 • Boşanma talep eden eşin T.C. kimlik numarası,
 • Tek kusurlu veya kusuru daha fazla olup da hakkında dava açılan eşin ad, soyad ve adres bilgileri
 • Dava avukat aracılığıyla açılmış ise avukatın ad, soyad ve adres bilgileri
 • Hukuki sebepler
 • Boşanma talebi
 • Boşanma talep edip dava açan eşin varsa avukatın imzası
 • Nüfus Kayıt Örneği

Zina Sebebiyle Boşanma Dilekçesi Örneği

Boşanmanın özel sebeplerinden birisi olan zina sebebiyle boşanma dilekçesi örneği aşağıdadır. Her somut olay farklı olacağından lütfen aşağıdaki boşanma dilekçesi örneğini dikkate alarak dava açmayınız. Boşanma dilekçesi örneği yerine alanında uzman boşanma avukatı yardımından mutlaka yararlanınız.

İSTANBUL NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ’NE

DAVACI: (Boşanma Talep Eden Eşin Ad, Soyadı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Adresi yazılır.)

VEKİLİ: (Varsa avukatın adı, soyadı ve adresi yazılır.)

DAVALI: (Diğer eşin ad, soyad ve adresi yazılır.)

KONU: Eşimin sadakat yükümlülüğüne aykırı davranıp zina yapması sebebiyle boşanma talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR:

Eşimle 27 Ekim 2013 tarihinde evlendik. Sekiz yıla yakın bir süredir evli bulunuyoruz. Evlilik süremiz içerisinde çok mutluyduk, herhangi bir problemimiz bulunmamaktaydı. Eşimin sağlık problemleri nedeniyle çocuğumuz olmadı.

Her şey çok güzel giderken son üç aydır eşimde değişiklikler olmaya başladı. Sabah kahvaltı yapmadan evden çıkmaya, her sabah uyanır uyanmaz duş almaya, kişisel temizliğine gereğinden fazla önem vermeye başladı. İşyerindeyken telefonla aradığımda ulaşamamaya başladım. Telefonlarımı açmayıp meşgule atıyordu. Normalde saat 18.00′ e kadar çalışmasına en geç saat 19.00′ da evde olmasına rağmen son üç aylık sürede çalıştığı hemen hemen her gün mesaiye kaldığını iddia etmeye ve gece 00.00’dan önce eve gelmemeye başladı. Neden bu kadar mesaiye kalıyorsun dediğimde işyerinde ona yardımcı olan kişinin işten ayrıldığını, bütün işin kendi üzerine kaldığını kısa bir süre içerisinde yeni bir çalışan alınıp eskisi gibi saat 19.00’da evde olacağını söyledi.

Ben de eşimi çok sevdiğimden ve ona çok güvendiğimden bu söylediklerinin hepsine koşulsuz, şartsız inandım. Ama bu mesailer hiçbir zaman bitmedi. Bana olan ilgisi de gün geçtikçe azalmaya başladı.

Geçen hafta perşembe günü aradığımda ulaşamadım. 3 saat boyunca telefonuma dönüş de yapmayınca merak edip iş yerine gitmeye karar verdim. İş yerinde çalışan uzun bir süredir görüşmediğim ortak bir arkadaşımız vardı. Bu arkadaşı orada gördüğümde işlerin neden bu kadar yoğun olduğunu sordum. Arkadaşım ise işlerde herhangi bir yoğunluk olmadığını, eşimin ve diğer herkesin de iş çıkış saatinin eskisi gibi saat 18.00 olduğunu söyledi. Bunu duyunca başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Eşimin beni aldattığını anladım. Eşim yine geç saatte eve gelip duşa girdiğinde bu kez telefonu yanına almayıp masada unuttu. O sırada eşimin telefonuna mesaj geldi. Erkek ismiyle kayıtlı olan bu kişiden ahlaka aykırı şeyler yazan bu mesajı görmemle birlikte eşimin beni aldattığından emin oldum.

Mesaj sahibini aradığımda tanımadığım bir kadın telefonu “aşkım” diye açtı. Eşimle ilişkileri olduğunu, eşimin yakın bir sürede benden ayrılıp onunla evleneceğini söyledi.

Tüm bu olanlardan sonra boşanmak için delil sağlayabilmek adına eşimin telefonunu incelemeye başladım. Telefondaki kadına olan aşk dolu mesajlarını, kadınla birlikte olduğu fotoğrafları gördüm. Mesajları ve fotoğrafları kendi telefonuma gönderdim. İşbu dilekçemin ekinde sunuyorum.

HUKUKİ NEDENLER: Türk Medeni Kanununu, İlgili Yargıtay İçtihatları ve sair mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER: Telefon mesajları, fotoğraflar, nüfus kayıtları, tanık, yemin ve sair tüm delail.

SONUÇLAR: Yukarıda arz ve izah olunan nedenlerle davamın kabul edilerek boşanmaya ve yargılama giderlerinin davalıya tahmiline karar verilmesini sayın mahkemenizden arz ve talep ederim. 27.06.2021

DAVACI

AD-SOYAD

İMZA

Boşanma Dilekçesi Örneği

Sonuç

Boşanma dilekçesi örneği tek bir tip olması mümkün değildir. Bu sebeple bu makalemizde paylaştığımız boşanma dilekçesi örneği özel boşanma sebeplerinden olan zina sebebiyle boşanmaya özgüdür. Her ne kadar zina sebebiyle boşanmaya özgü bir boşanma dilekçesi örneği paylaşmış isek de zina olayının farklı boyutlarda olması halinde işbu dilekçe yeterli olmayacaktır. Boşanma dilekçesi örneği ile dava açmak yerine alanında uzman bir avukattan yardım alarak süreci ilerletmek daha hızlı ve doğru sonuçlar doğuracaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Boşanma dilekçesi her boşanma sebebine özgü ve ayrı olarak yazılmalıdır. Tek tip boşanma dilekçesiyle her boşanma sebebine ilişkin dava açabilmek mümkün değildir. Alanında uzman bir avukattan yardım almak büyük fayda sağlayacaktır.

Boşanma dilekçesine nüfus kayıt örneğinin eklenmesi zorunludur. Bunun dışında boşanma konusuna ait delil ve bilgilerin sunulması ise diğer tüm hususlar gibi ihtiyaridir. Anlaşmalı boşanmada bir istisna bulunmaktadır. Bu istisna ise anlaşmalı boşanma protokolüdür. Anlaşmalı boşanma davalarında eşler arasında imza altına alınmış yazılı bir anlaşmalı boşanma protokolü bulunmalı ve dava dilekçesine ek olarak sunulmalıdır.

Boşanmanın özel sebepleri; hayata kast, pek kötü muamele, onur kırıcı davranış, akıl hastalığı, zina, terk, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürmedir.

Hukuki Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Hukuk Büromuzda Görüşme Talepleriniz İçin: *0-542-782-9878*

* Telefonda ve Whatsapp!'tan danışmanlık hizmetimiz YOKTUR.
info@leventsamgar.com
·  Pazartesi – Cuma 09:00-18:00
 
Kocatepe Mahallesi Şehit Muhtar Bey Caddesi Tan Apt. No:13 D:12 Beyoğlu/ İSTANBUL

Related Posts

1 Response
 1. Özlem

  Koca internette bi sizin yazdıklarınız gerçek hayatla bağdaşıyor herkes birbirinden kopyala yapıştır yapmış açıklayıcı değil sizin sitenizde istediğim bütün bilgileri buldum teşekkür ederim

Leave a Reply

Büro ADRESİMİZDE görüşme talebiniz için;

Aşağıdaki iletişim araçlarını kullanabilirsiniz.

İletişim Sayfamıza Gitmek İçin Tıklayın

*Telefonda soru CEVAPLAMIYORUZ.

*Telefonda ve Whatsapp!’tan danışmanlık hizmetimiz YOKTUR.

info@leventsamgar.com Pazartesi – Cuma 09:00-18:00